Standardy ochrony małoletnich
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606), Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2023 r., poz. 1870) Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.) i przepisy wydane na jej podstawie, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 ze zm.)
Drodzy Rodzice, dzieci
W naszym przedszkolu obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich – są to regulacje wewnątrzprzedszkolne, których celem jest zapewnienie ochrony przed krzywdzeniem.
W Standardach Ochrony Małoletnich znajdują się nastepujące informacje na temat m.in.:
-
Zachowań, które w naszym przedszkolu są nieakceptowalne zarówno wśród dzieci jak i na linii nauczyciel-dziecko,
-
Reakcji przedszkola, gdy pojawią się ww. zachowania nieakceptowalne,
-
Reakcji przedszkola, gdy pracownik placówki poweźmie informację, że któreś z dzieci jest krzywdzone poza przedszkolem.
Poniżej zamieszczamy:
-
Wypis z Polityki ochrony małoletnich, która jest częścią Standardów Ochrony Małoletnich, która zwiera informacje dotyczące zachowań akceptowalnych i nieakceptowalnych w przedszkolu.
-
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi.
-
Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a nauczycielem/pracownikem/innymi dorosłymi.
-
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu.
-
Sposoby postępowania w przypadku doświadczania przemocy, krzywdzenia.
-
Kontakt do instytucji przedszkolnych, z których można skorzystać, gdy potrzebna jest pomoc, konsultacja w sprawach związanych z przemocą.
Zał 1 – Wzór notatki służbowej dotyczącej podejrzenia przemocy w rodzinie
Zał 2 – Wzór notatki służbowej dotyczącej dziecka w związku z podejrzeniem przemocy w rodzinie
Zał 3 – Wniosek o wgląd w sytuację dziecka
Zał 5 – Oświadczenie pracownika
W naszej placówce nie ma zgody na przemoc! Ani fizyczną, ani psychiczną, ani słowną ani cyberprzemoc!
Zasady bezpiecznych relacji pracownicy – małoletni
-
Nauczyciel/ pracownik jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy ich reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych małoletnich.
-
Nauczyciel/ pracownik, działa w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji zachowania.
-
Nauczyciel/ pracownik, w komunikacji z dzieckiem zachowuje cierpliwość i szacunek.
-
Słucha uważnie dziecka i udziela mu odpowiedzi adekwatnych do wieku i sytuacji.
-
W komunikacji z małoletnim staraj się, prowadzić rozmowę na poziomie twarzy dziecka
-
W sytuacji przekazanych treści przez małoletniego mających wpływ na niego lub inne dzieci związanych z bezpieczeństwem lub innymi sytuacjami, które mogą być zagrażające, należy zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz zgodnie z wew. procedurami poinformować osoby odpowiedzialne za dalszy proces.
-
Należy doceniać wkład małoletnich w podejmowanie działań oraz traktować dzieci w jednakowy sposób bez względu na ich płeć , orientację seksualną, sprawność, niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
-
Należy szanować prawo małoletniego do prywatności, a jeżeli sytuacja wymaga odstąpienia od tej zasady należy wyjaśnić dziecku dlaczego podjęto taką decyzje (np. aby chronić dziecko, odstępuję od zasady poufności).
-
Podejmując decyzje dotyczące małoletniego należy poinformować go o tym.
-
Należy unikać zbędnego ryzyka w pracy z małoletnim – należy sprawdzać sprzęt czy jest odpowiednio zabezpieczony oraz czy otoczenie wokół dziecka jest bezpieczne
-
Należy podczas czynności wymienionych w Standardach Ochrony Małoletnich być przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań wobec małoletnich.
-
Należy zachować szczególną ostrożność wobec małoletnich, którzy doświadczyli lub doświadczają nadużyć i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą z czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach należy reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc małoletniemu zrozumieć znaczenie osobistych granic.
W kontaktach z małoletnimi:
-
Pracownicy placówki zobowiązani są do odnoszenia się z szacunkiem do dziecka, wydając dziecku polecenia rzeczowo, jasno i konkretnie.
-
Pracownicy zobowiązani są do spokojnego tłumaczenia dziecku oraz rozmowy
z pozycji dziecka (kontakt wzrokowy). -
Personel placówki pamięta, że pierwszymi i głównymi wychowawcami dzieci są rodzice/opiekunowie prawni, szanuje ich prawa oraz wspomaga w procesie wychowania.
-
Pracownicy przedszkola traktują każde dziecko indywidualnie, starając się rozumieć jego potrzeby i wspomagają jego możliwości.
-
Poprzez działania pedagogiczne i własną postawę, wspomagają dziecko w procesie integralnego rozwoju oraz czynią je współuczestnikiem i współtwórcą tego procesu.
-
Stosunek pracowników do dziecka cechuje: życzliwość, wyrozumiałość i cierpliwość, a jednocześnie stanowczość i konsekwencja w stosowaniu ustalonych kryteriów wymagań.
-
Pracowników obowiązuje obiektywizm, bezinteresowność i sprawiedliwość w traktowaniu każdego dziecka bez względu na okoliczności.
-
Personel w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka, monitoruje sytuację i dobrostan dziecka oraz stosuje zasady określone w Standardach.
-
Niedopuszczalne jest stosowanie przez personel wobec dziecka jakiejkolwiek formy porzemocy.
-
Ze standardami zapoznany jest cały personel placówki, a także dzieci i ich rodzice, zgodnie z procedurami określonymi w treści Standardów.
-
Dyrektor placówki wyznacza: nauczycieli, specjalistów jako osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Standardów, reagowanie na sygnały ich naruszania, ewalułowanie i modyfikację zapisów Standardów i prowadzenie rejestru interwencji i zgłoszeń.
-
Dyrektor placówki wyznacza osobę odpowiedzialną za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty: nauczycieli, specjalistów.
-
Za monitoring i bezpieczeństwa urządzeń teleinformatycznych z dostępem do internetu, Dyrektor czyni odpowiedzialnym pracownika administracji.
Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich Dyrektor Przedszkola Nr 2 „Kolorowy Zalesinek” w Piasecznie z dniem 12.02.2024r. wprowadza do stosowania, ” Standardy Ochrony Małoletnich”, którym naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim dzieciom, dbałość o ich dobro, uwzględnienie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Samoobsługa, higiena, posiłki:
-
Pracownik w razie potrzeby pomaga dzieciom podczas posiłków, ubierania
i rozbierania się dziecka. -
Pracownik uczestniczy w posiłkach, nadzoruje ich przebieg, zachęca dzieci do ich spożywania, namawia do samodzielności, w razie potrzeby pomaga dziecku.
-
Niedopuszczalne jest zmuszanie dziecka do jedzenia.
-
Pracownik nadzoruje czynności higieniczne, zachęca dzieci do samodzielnego ich wykonywania, a w razie potrzeby pomaga np. przy myciu rąk, korzystaniu z toalety, czyszczeniu nosa lub innych czynnościach higienicznych.
NAUCZYCIELE/ PRACOWNICY/ RODZICE/ OPIEKUNOWIE – należy dzieciom uświadamiać że:
-
W relacjach z dorosłymi warto podkreślić, że zachowania wymienione w Standardach Ochrony Małoletnich nie powinny mieć miejsca oraz, że należy informować dorosłych jeżeli jakaś sytuacja dziecko zaniepokoi lub poczuje się niekonfortowo np. podczas zabawy, np. propozycja innego dziecka lub dorosłego się nie podoba, dziecko ma prawo powiedzieć „nie”, o gdy mówi „nie, to znaczy „nie”.
-
Ciało dziecka należy do niego w szczególności intymne części ciała są chronione a jeśli potrzebuje pomocy, to alarmuj inne osoby.
Pamiętać także należy, w przypadku dostępu do internetu małych dzieci odpowiedzialność przejmują dorośli, rodzice opiekunowie :
-
informujemy małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, należy chronić siebie i swoje dane online – nie podawać innym loginów i haseł, korzysta z oprogramowania antywirusowego, unikać klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail, zadbać o ustawienia bezpieczeństwa na portalach społecznościowych, na których się logujemy, stosować trudne do odgadnięcia hasła. Z rozwagą należy zamieszczać zdjęcia (własne i innych) na portalach społecznościowych, być też rozważnym, gdy w inny sposób udostępnia się zdjęcia znajomym. Zanim się wyśle komuś zdjęcie dziecka, na którym nie jest całkowicie ubrany/a należy się zastanowić, czy się jest na 100% pewny/a, że nie utracis się nad nim kontroli. Gdy udostępniamy cudze zdjęcia – zawsze trzeba mieć zgodę.
-
Gdy dzieci poznają nowych znajomych online, należy pamiętać, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje. Należy wytłumaczyć dziecku, że nawet jeśli widzi ją na wideo czacie – nie musi być to ta osoba i że wszystko, co mówi nie musi być prawdą.
-
Nigdy nie należy wyśmiewać, ani nie można poniżać, ani zastraszać nikogo online jak również w życiu realnym! A jeśli dzieje się tak w gronie znajomych – dziecko ma obowiązek powiedzieć o tym dorosłemu, któremu ufa.
-
Jeśli w sieci spotka dziecko przykrość lub ktoś będzie chciał wymusić zachowania, na które dziecko nie ma ochoty np. będzie domagał się pieniędzy, zdjęcia itp. musi poprosić o pomoc kogoś dorosłego.
W sytuacjach trudnych może dziecko zadzwonić na anonimowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pod numer: 116 111.
Placówka podejmie działania, aby:
-
zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, bezpieczeństwo i innym osobom doznającym przemocy zapewni wsparcie, wyjaśni sytuację, ustali dalszą ścieżkę postępowania
-
Osoba, do której trafi zgłoszenie podejmie działania: przewidziane w regulacjach przedszkolnych – Polityce ochrony małoletnich, które zapewnią dziecku i innym bezpieczeństwo oraz zapobiegną dalszym niedozwolonym zachowaniom przewidzianym w przepisach prawa jak:
– powiadomienie Sądu
– powiadomienie Prokuratury, Policji.
– Powiadomienie ośrodka pomocy społecznej.
Należy pamiętać, że jesteś jako osoba małoletnia chroniona prawnie przed czynami niedozwolonymi osób powyżej 17ego roku życia. Każda osoba, która podejmie się czynności niedozwolonych zostanie ukarana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Możesz także skorzystać z pomocy pozaprzedszkolnej.
PONIŻEJ ZNAJDZIESZ WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW, POD KTÓRYMI
RÓWNIEŻ ZNAJDZIESZ WSPARCIE:
116 111 – dostępny 24h/7 dni – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
800 120 002 – dostępny 24h/7 dni – Ogólnopolskie Pogotowie
Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
22 668 70 00 – poradnia telefoniczna dla wszystkich osób
pokrzywdzonych przestępstwem 7 dni w tygodniu w godz. 12:00 – 18:00
112 – umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa
i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego
800 120 002 – niebieskalinia@niebieskalinia.info